17
       
       
 




 • MAIN

 • RESULTS of the
    Latvian Championship
2017


 • VIDEOS

 • PHOTOS


 • CONTACT


ARGENTINE TANGO OPEN BALTIC CUP 2017
RESULTS

CATEGORY “TANGO DE PISTA BEGINNERS” – FINAL

PLACE

OPEN CUP NR

       NAME SURNAME

COUNTRY

GPA

1 29 Stanislav Leshkovich & Marina Davidova Latvia 2
2 8 Vladimirs Tankilevič & Polina Viktorova Latvia 2.17
2 28 Romualds Zelčs & Agija Kreišmane Latvia 2.17
3 17 Oleg Mor & Ludmila Ļisicina Latvia 2.67
4 19 Aigars Artemjevs & Ludmila Brahmane Latvia 3


CATEGORY “TANGO DE PISTA SENIORS “ – FINAL

PLACE

OPEN CUP NR

    NAME SURNAME

COUNTRY

GPA

1 6 Bo Dalker & Sussi Maack Denmark 1
2 4 Maksim Stepanov & Galina Stepanova Russia 2,33
3 5 Genadijs Konotopovs & Nina Kondratjeva Latvia 3,0
4 10 Juris Dreimanis & Iveta Dreimane Latvia 3,67
5 12 Vladimirs Zolotarjovs & Galina Zolotarjova Latvia 4,0
5 20 Alexei Saminski & Julia Saminskaya Russia 4,0
6 14 Jevgenijs Sidorovs & Ludmila Čaupenoka-Sidorova Latvia 5,67


CATEGORY “MILONGUERO” LEADERS SEMIFINAL

PLACE

OPEN CUP NR

NAME SURNAME

COUNTRY

POINTS

1
7
Erlends Geruļskis Latvia 8.4
2
6
Bo Dalker Denmark 8.0
2
2
Dmitry Liferov Russia 8.0
2
25
Pavel Shcheglov Russia 8.0
5
22
Kārlis Truševskis Latvia 7.7
6
3
Juris Bēvalds Latvia 7.6
7
20
Alexei Saminski Russia 7.5
xxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx
8
12
Vladimirs Zolotarjovs Latvia 7.2
9
21
Jānis Bečs Latvia 7.0
10
1
Sergejs Cirkins Latvia 6.9
11
18
Aleksandrs Judičevs Latvia 6.4


CATEGORY “MILONGUERO” LEADERS FINAL

PLACE

OPEN CUP NR

NAME SURNAME

COUNTRY

GPA

1
2
Dmitry Liferov Russia 1,17
2
6
Bo Dalker Denmark 1,83
3
25
Pavel Shcheglov Russia 2,33
4
7
Erlends Geruļskis Latvia 4,33
5
22
Kārlis Truševskis Latvia 4,67
6
20
Alexei Saminski Russia 5,00
7
3
Juris Bēvalds Latvia 5,67


CATEGORY “MILONGUERO” FOLLOWERS
SEMIFINAL

PLACE

OPEN CUP NR

NAME SURNAME

COUNTRY

POINTS

1
31
Sussi Maack Denmark 8.8
2
36
Sofija Petunina Latvia 8.7
3
37
Polina Lyalina Rossia 8.6
4
41
Dagnija Grīnfelde Latvia 8.3
5
40
Julia Saminskaya Russia 8.3
6
32
Alena Pisareva Russia 8.1
7
38
Valentina Marchuk Russia 7.89
xxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxx  
8
39
Olga Korosheva Russia 7.85
9
35
Galina Zolotarjova Latvia 7.7
10
33
Angelika Golubeva Latvia 7.65
11
30
Ilze Ruice Latvia 7.6

CATEGORY “MILONGUERO” FOLLOWERS FINAL

PLACE

OPEN CUP NR

NAME SURNAME

COUNTRY

GPA

1
37
Polina Lyalina Russia 1.67
2
36
Sofija Petunina Latvia 2.0
2
38
Valentina Marchuk Russia 2.0
3
31
Sussi Maack Denmark 3.0
5
40
Julia Saminskaya Russia 4.0
6
41
Dagnija Grīnfelde Latvia 4.67
7
32
Alena Pisareva Russia 5.33


CATEGORY “TANGO DE PISTA MIX”– FINAL

PLACE

OPEN CUP NR

    NAME SURNAME

COUNTRY

GPA

1 2 Dmitry Liferov & Alena Pisareva Russia 1.0
2 24 Stanislav Golubev & Polina Lyalina Russia 2.5
3 27 Romualds Zelchs & Ginta Krivma Latvia 3.0
4 16 Anton Popichenko & Olga Kislova Russia 3.25
5 25 Pavel Shcheglov & Olga Korosheva Russia 3.5


CATEGORY “MILONGA”FINAL

PLACE

OPEN CUP NR

    NAME SURNAME

COUNTRY

GPA

1 23 Kārlis Truševskis & Dace Truševska Latvia 1.67
2 20 Alexei Saminski & Julia Saminskaya Russia 2.0
3 2 Dmitry Liferov & Alena Pisareva Russia 2.3
3 6 Bo Dalker & Sussi Maack Denmark 2.3


CATEGORY “VALS” SEMIFINAL

PLACE

OPEN CUP NR

NAME SURNAME

COUNTRY

POINTS

1 6 Bo Dalker & Sussi Maack Denmark 8.62
2 4 Maksim Stepanov & Galina Stepanova Russia 8.46
3 2 Dmitry Liferov & Alena Pisareva Russia 8.30
4 5 Genadijs Konotopovs & Nina Kondratjeva Latvia 7.57
5 16 Anton Popichenko & Olga Kislova Russia 7.43
6 22 Kārlis Truševskis & Dadnija Grīnfelde Latvia 7.40
7 3 Juris Bēvalds & Dace Rozenberga Latvia 7.37
XXXXX XXXXXXXXXXXXX XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX XXXXXXXXXXXXXXXXXXXX XXXXX
8 18 Aleksandr Judičevs & Sofija Petunina Latvia 7.17
9 25 Pavel Shcheglov & Olga Korosheva Russia 7.03
10 10 Juris Dreimanis & Iveta Dreimane Latvia 7.0
11 24 Stanislav Golubev & Polina Lyalina Russia 6.93
12 12 Vladimirs Zolotarjovs & Galina Zolotarjova Latvia 6.71


CATEGORY “VALS”– FINAL

PLACE

OPEN CUP NR

NAME SURNAME

COUNTRY

GPA

1 2 Dmitry Liferov & Alena Pisareva Russia 2.0
2 4 Maksim Stepanov & Galina Stepanova Russia 2.5
3 6 Bo Dalker & Sussi Maack Denmark 2.5
3 16 Anton Popichenko & Olga Kislova Russia 3.5
5 5 Genadijs Konotopovs & Nina Kondratjeva Latvia 4.75
6 3 Juris Bēvalds & Dace Rozenberga Latvia 5.5
7 22 Kārlis Truševskis & Dadnija Grīnfelde Latvia 6.0


CATEGORY TANGO DE PISTA OPEN - SEMIFINAL

PLACE  OPEN CUP        NR NAME SURNAME COUNTRY POINTS
1 2 Dmitry Liferov & Alena Pisareva Russia 7.73
2 26 Pavel Shcheglov & Polina Lyalina Russia 7.5
3 6 Bo Dalker & Sussi Maack Denmark 7.33
3 15 Aleksei Smirnov & Margarita Kirilyuk Russia 7.33
3 16 Anton Popichenko & Olga Kislova Russia 7.33
6 7 Erlends Geruļskis & Ilze Ruice Latvia 7.17
7 18 Aleksandrs Judičevs & Sofija Petuņina Latvia 7
XXXXXXXX XXXXXXXXX XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX XXXXXXXXXXXXX XXXXXXXXXX
8 1 Sergejs Cirkins & Angelika Golubeva Latvia 6.46
9 22 Kārlis Truševskis & Dagnija Grīnfelde Latvia 6
10 9 Leonīds Ivanovs & Nastasja Frīdmane Latvia 5.87


CATEGORY “TANGO DE PISTA OPEN” –FINAL

PLACE OPEN CUP         NR NAME SURNAME COUNTRY GPA
1 6 Bo Dalker & Sussi Maack Denmark 2.25
2 2 Dmitry Liferov & Alena Pisareva Russia 2.5
2 26 Pavel Shcheglov & Polina Lyalina Russia 2.5
3 15 Aleksei Smirnov & Margarita Kirilyuk Russia 3.75
4 16 Anton Popichenko & Olga Kislova Russia 4.75
5 7 Erlends Geruļskis & Ilze Ruice Latvia 5.25
6 18 Aleksandrs Judičevs & Sofija Petuņina Latvia 5.5